Dřevo pro postel

2011-01-28, 00:50
Odpověď
Odpověď s citací

Dřevo pro postel

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu, chystám se vyrobit postel ze dřeva. Ale nikdy jsem dřevo nekupoval a ani postel nevyráběl, tak jsem se chtěl trochu informovat.

Zatím jsem si navrhl plánek(ještě nevím jak bude vypadat část čela vyčnívající nad postel):
http://img156.imageshack.us/i/planpostel.jpg/

Potřeboval bych delší postel 2100mm, šířku zatím nevím, asi 1600 nebo 1800 (musím si to ještě rozmyslet, záleží mi na tom, kolik bude pak stát matrace (tu asi stejně budu muset objednat na míru)).

Když sem se díval na nabídky v okolí, cena byla tak 8000Kč za postel na míru z masivu. Ale radši než jít na brigádu a vydělat nějaký peníz, bych ten čas věnoval výrobě s dědou, alespoň bude sranda.

A zajímalo by mě, kam bych se měl jít poptat po tom dřevě? Mám jít na pilu, nebo někde do truhlářství? Na internetu nabízejí masiv borovice, buk (ten se mi líbí víc).

A teď ta hlavní otázka: „kolik to tak odhadem bude stát?“. Na co si mám dát při koupi pozor? Mám zvolit tloušťku 30mm, nebo hrubší? Ty desky se už prodávají ohoblované, nebo musím hoblovat a šmirglovat sám? Řežou se přesně na míru? (jestli nebude problém, když přijdu a vybafnu: "Dobrý den, chci takovou tloušťku, tohoto 150 na 2100 2x, dále 6x ....")

Vpodstatě šmirgly, brousky, vrtačku, pilky, dílna to všechno by bylo. Koupil bych jen nový vrták, lak a asi lepidlo a kolíčky. Teď posledních pár dotazů ...

Čela k bočnicím bych chtěl přidělat pomocí postelových kování (všude na netu prodávají takové to se 3mi "zobáčky", ale někde jsem četl, že lepší je to s 5ti, je to pravda?)

A k těm čelům, když se podíváte na ten nákres, čelo je tvořeno nohama a nohy propojeny deskou, stačí ten spoj udělat pomocí takových těch dřevěných kolíků, a slepit např. Herkulesem? (Herkulem či jak se to lepidlo jmenuje) Popřípadě ještě u těch „nosných“ desek, na úrovni bočnic zevnitř přišroubovat železné L-ko z páskoviny, tak aby nebylo vidět?

Budu moc rád za každý postřeh, zatím jsem ve fázi bojové přípravy :D,ale tak do měsíce bych chtěl už spát.

Děkuju, Honza B., Nový Jičín.

2011-02-03, 07:29
Odpověď
Odpověď s citací

sparovka 2

oprava: http://p-ronic.com/
2011-02-03, 07:27
Odpověď
Odpověď s citací

spárovka

ahoj, pro představu o cenách spárovky mrkni sem: wwww. p-ronic.com
případně jakýkoliv velkoobchod v okolí, já jsem teď docela dobře nakoupil u translignum.cz
2011-02-01, 13:55
Odpověď
Odpověď s citací

Ahoj, moc děkuju za ty informace, to jsem presne potreboval. Možna jsem si vzal velke sousto každopadne zkusim zajit a poptat se. A uvidim jak se podaří. Ješte jednou diky ! Přeju hezky den.
2011-01-28, 20:41
Odpověď
Odpověď s citací

Dřevo pro postel

Nazdar Honzo,
nejprve se musím přiznat, že tvůj článek mě docela pobavil. Ale musím říct, že se mí líbí tvoje zapálení a že nemáš strach se do toho pustit, i když o tom víš asi tolik jako já o jaderné fyzice... a proto ti zkusím alespoň trošíčku poradit. Na výrobu použij tzv. spárovku. V Jičíně máte určitě pobočku Dřevo trustu (prodávají materiál pro stolaře) tak to tam zkus nebo firma JafHolz (nejbližší pobočka je v Ostravě), ale myslím, že ti prodávají jeň živnostníkům (podnikatelům ) - nutno mít IČO. Než se do toho pustíš, tak se domluv s nějakým stolařem ve tvém okolí, ať ti tu spárovku nařěže na rozměry co potřebuješ a ty si to už sám přebrousíš a nějak sklepneš dohromady.Smrková spárovka ma cca rozměr 25 x 1250 x 2500 mm. No budeš potřebovat asi dvě tak počítej s cenou cca 2500- 3000 za spárovky + něco dáš za nařezání, lak, lepidlo atd. a ve výsledku budeš na ceně 4 - 5 tisíc. Jestli to chceš lepit jen na ty kolíčky, tak použij alespoň 12 mm silné kolíčky a lepil bych to spíše na konstrukční lepidlo (třeba od Soudalu - konstrukční lepidlo A 60 ) Dýl to vytvrzuje, ale ať ti ta postel alespoň chvíli vydrží až ji budeš testovat s nějakou slečnou. Lepší by to bylo slepit na čep a dlab, ale to si sám asi neuděláš. Na spojení klidně použij to postelové kováni a poď něj bych jen pro jistotu dal ještě nějaký vinklík (pásovinku ). Jinak ty bočnice udělej širší jak 150 mm. Šel bych tak na 170 - 200 mm. Na závěr ti jen popřeji, ať se to dílo (postel) podaří.
Marek F.

Upozornění: Na tomto fóru jsou prezentovány názory návštěvníků stránek a provozovatel portálu DŘEVAŘI.CZ nepřebírá žádnou odpovědnost za prezentované názory a ani se s nimi neztotožňuje.