Jak omítačky a multiripy přidají pilařskému provozu hodnotu

Omítačky a multiripy jsou konstruovány tak, aby dokázaly konzistentně a efektivně a s velmi malými tolerancemi ohranit boky prken, fošen i krajinek a rozřezávat hranoly na prkna. Každá pila, která chce zvýšit svůj výkon, přesnost řezání a míru využití, aby dosáhla vyšších výnosů, může k dosažení těchto cílů použít omítačku nebo multirip.


Konstrukce, funkce a výhody, které nabízejí omítací a vícenásobné rozřezávací pily Wood-Mizer se v mnohém překrývají.

Obě tyto platformy mají robustně navržené rámy, které zajišťují torzní tuhost potřebnou k dokonalému držení vřeten a pilových kotoučů, které trvale řežou přesně dimenzovaný materiál vysokou rychlostí a ve velkých objemech po dlouhou dobu.

Obě se používají ve fázi následného pořezu v pilařském procesu k dalšímu zpracování nebo řezání komponentů, které vystupují z fáze primárního pořezu.

Rozdíl ve funkcích spočívá v tom, že omítačka ohraňuje, zužuje pravoúhlá prkna, fošny a krajinky z prvotního pořezu na výrobek jednotné velikosti. Multiripy zase dělí hranoly a bloky vystupující z primární fáze na prkna.


Výhody použití omítaček a multiripů Wood-Mizer


Kromě trojí výhody - LEPŠÍ PRODUKCE, PŘESNOSTI A VÝTĚŽNOSTI - mají pilaři i několik dalších výhod, když si vyberou omítací pilu nebo multirip od společnosti Wood-Mizer.

ZVÝŠENÁ EFEKTIVNOST
Omítání pomáhá pilařům zpracovat dřevo rychle a efektivně. Zaříznutím neohraněných kusů vytváří stroj rovná stejnoměrnější prkna pro efektivnější zpracování. Boky, které dříve přicházely vniveč, jsou nyní řezány na prkna s menším množstvím odpadu.

Přidání multiripu do sestavy pily zvyšuje efektivitu tím, že zjednodušuje proces pořezu kmene. Rychlost a přesnost pásové pily, která rozřezává kmeny na hranoly, se dále zvyšuje díky síle, jednoduchosti a přesnosti multiripu, který tyto hranoly nebo bloky rozřezává na hotová prkna.

Multirip má také méně pohyblivých částí, které je třeba udržovat, než vícehlavá pásová pila, která vykonává podobnou práci. Méně odstávek a méně údržby znamená peníze v kapse, zvýšení efektivity a produktivity.

ZLEPŠENÁ KVALITA
Omítačka Wood-Mizer zajišťuje konzistentní rozměry, což zlepšuje kvalitu řezaných výrobků.

Přesnost multiripu snižuje nutnou velikost suroviny pily s menším odpadem a vyššími výnosy z každého prkna. Je to jednoduché: prkna musí mít správnou velikost, jinak se neprodají. Dobře nastavené multiripy řežou vždy rovně. Rovná prkna se dobře prodávají a zvyšují zisk pilaře.

MENŠÍ ODPAD
Použití omítačky k ořezání a srovnání neohraněných prken snižuje množství odpadu a zvyšuje výtěžnost. Omítačka může snadno vyrábět řezané výrobky z materiálu, který často zůstával jako odpad. Více nařezaných výrobků a méně odpadu zvyšuje zisk.

Přesnost, kterou multirip poskytuje, stírá rozdíly ve velikosti prkna, snižuje množství odpadu a zvyšuje výnos, čímž roste zisk.

UNIVERZÁLNOST
Používání omítačky a multiripu umožňuje pilařům rychleji vyrábět více rozměrů řeziva a dřevěných výrobků. Větší množství řeziva vyrobeného rychleji z různých tvarů kmenů zvyšuje tržby.

ZVÝŠENÁ BEZPEČNOST A SNÍŽENÍ NÁKLADŮ NA LIDSKOU PRÁCI
Použití omítačky může přispět ke zvýšení bezpečnosti tím, že sníží potřebu ručního řezání a srovnávání prken. To může pomoci snížit riziko nehod a zranění a učinit z pilařské dílny bezpečnější pracoviště.

Zavedení multiripu může snížit náklady na pracovní sílu díky menšímu počtu pracovníků potřebných k obsluze menšího počtu strojů a přímočařejšímu toku materiálu provozem.

MÉNĚ ČASTÉ OSTŘENÍ
Omítačka i multirip mohou pracovat na více směn bez nutnosti výměny kotoučů. Přestože jsou kotoučové pily dražší než pilové pásy, vyžadují méně přebroušení a méně prostojů při jejich výměně, přičemž se zkrátí doba potřebná na přebroušení kotoučů a prodlouží se doba provozu ve směně, kdy se vyrobí více prken.

SNÍŽENÍ NÁKLADŮ NA ÚDRŽBU
Používání omítaček a multiripů zjednodušuje práci díky menšímu počtu strojů, které je třeba udržovat, což snižuje provozní náklady.

ZLEPŠENÁ MANIPULACE S MATERIÁLEM I ODPADEM
Přímočařejší tok materiálu, který omítačka a multirip nabízejí, zefektivňuje manipulaci s materiálem a odstraňování odpadu, čímž zvyšuje efektivitu a snižuje náklady.


Sortiment omítaček a multiripů Wood-Mizer


Řada Wood-Mizer nabízí kompletní řadu základních, lehkých a těžkých průmyslových jedno nebo dvouvřetenových omítaček a multiripů, které mohou fungovat jako samostatné jednotky nebo se mohou zařadit do stávajících linek.

Cílem této řady je zpřístupnit pilařům cenově dostupná, odstupňovaná a modulární řešení omítání a vícenásobného řezání, která se vejdou do rozpočtu a výrobních cílů pilařských provozů bez ohledu na jejich velikost.

To dává začínajícím i průmyslovým výrobcům stejný přístup k jednomu sortimentu, který zahrnuje stroje základní úrovně i stroje s vysokou výrobní kapacitou, s možností buď přidat samostatné jednotky ke stávajícím linkám, nebo navrhnout a postavit nové linky s omítacími a multirip pilami od společnosti Wood-Mizer.

Investice do sortimentu výrobků, který je celosvětově podporován profesionální poprodejní servisní sítí po celou dobu životnosti pily, činí partnerství se společností Wood-Mizer pro pilaře ještě větší výhrou.

Sortiment omítaček a multiripů Wood-Mizer zahrnuje následující stroje:

Manuální omítací pila se dvěma kotouči EG100
EG100 je cenově dostupná dvoukotoučová omítačka s jedním kotoučem pevným a druhým stavitelným. Stroj je kompaktní a snadno se přepravuje.

Spolehlivá omítací pila se dvěma kotouči EG250
EG250 je jednoduchá dvoukotoučová omítačka navržená jako cenově dostupná a spolehlivá s jednoduchými omítacími funkcemi pro ty dřevoobráběcí dílny, které nevyžadují produktivitu na průmyslové úrovni.

Multirip omítací pila EG300
Wood-Mizer EG300 je cenově dostupná a vysoce produktivní kombinace omítačky a multiripu, která maximalizuje využití každého prkna a zvyšuje produktivitu pily. Jako omítačka používá EG300 dva pilové kotouče, jeden pevný a druhý stavitelný, zatímco jako multirip má až pět pilových kotoučů.

Manuální omítací pila EG800
Všestranná EG800 je navržena tak, aby nabízela řešení pro malé i střední provozy. Tento robustní stroj omítá materiál o tloušťce až 40 mm při vysokých rychlostech a lze jej provozovat i při nižších rychlostech podávání a rozřezávat tak materiál o tloušťce až 107 mm.

Mutirip se dvěma vřeteny MR200
Model MR200 Multirip může být vybaven až 12 pilovými kotouči na každém vřetenu, což výrazně urychluje práci při řezání hranolů. Nastavitelná vřetena (nahoru/dolů) umožňují vyšší rychlost posuvu při zachování efektivního a čistého řezání. Maximální tloušťka hranolů u MR200 je 200 mm při šířce 450 mm (standardní) nebo 540 mm (široká).


Kvalita výroby


Cílem, který určuje řadu omítaček a multiripů Wood-Mizer, je vyrábět stroje, které poskytují přesnost řezu a takové tolerance rozměrů, které výrobci dřeva potřebují.

Správné seřízení podávacích válečků a vřeten je rozhodující pro dosažení požadovaných tolerancí řezu. Pokud nejsou dodrženy potřebné standardy vyrovnání, může to způsobit mnoho dalších problémů než jen to, že se nebude řezat rovně. Ložiska se rychleji opotřebují a kotouče se dříve ztupí, protože neběží v řezu přesně. S větším namáháním všech součástí se zvýší poruchovost a nutná údržba.

K překonání tohoto problému používají některé společnosti nákladná zařízení, aby dosáhly potřebného zarovnání, což vede k vynikajícímu konečnému produktu, ovšem za velmi vysokou cenu.

Jiní snižují náklady výrobou rámů strojů z ocelových trubek a používáním levných ložisek. Takové rámy nemají dostatečnou pevnost, aby odolaly silám, kterým tyto stroje čelí, takže se časem zhoršuje seřízení systému.

Některé systémy mají v ložiskových uloženích integrované nástroje pro opětovné seřízení. To sice může umožnit velmi zručným řemeslníkům správné seřízení stroje, ale nezkušený technik to může udělat špatně.

Důsledkem nesprávného seřízení je, že stroj bude mít potíže s podáváním, pilové kotouče budou drhnout, zvýší se spotřeba energie a zhorší se životnost ložisek.

Společnost Wood-Mizer používá u své řady omítaček a multiripů silný, pevný rám z tlustých plechů. Komponenty jsou předem nařezány na CNC systémech a poté spojeny a svařeny dohromady, čímž je dosaženo tuhé konstrukce s výjimečným zarovnáním.

Ložiska válečků i vřeten jsou přišroubována na svá místa bez nutnosti dalšího seřizování, což vylučuje jakékoli dohady při výměně součástí v terénu.

Výsledkem je KONZISTENTNÍ PŘESNOST BEZ SELHÁNÍ.

Obraťte se na svého místního zástupce společnosti Wood-Mizer a získejte více informací o sortimentu omítaček a multiripů Wood-Mizer.

PODÍVEJTE SE NA AKTUÁLNÍ AKCE WOOD-MIZER.

.Wood-Mizer CZ s.r.o.
Za Kasárny 946
339 01 Klatovy IV
tel +420 37 631 22 20
woodmizer@woodmizer.cz
https://woodmizer.cz

.Wood-Mizer Danubia s.r.o..
Hadovce 5, 945 01 Komárno
tel: +421 918 565 781
obchod@woodmizer.sk
www.woodmizer.sk


Příspěvky autora Wood-Mizer CZ s.r.o.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.