Miliardář Igor Fait si na obří pilu ještě počká

Prodej pil na zpracování dřeva Less & Timber za více než půl miliardy korun miliardáři Igoru Faitovi se protahuje. Insolvenční správkyně mu totiž stále neprodala společnost ze zkrachovalého lesnického impéria Jana Mičánka. A to i přesto, že jí k tomu věřitelé dali pokyn už před více než měsícem.
Spory mezi správkyní a věřiteli provázejí celý případ jednoho z největších krachů posledních let v Česku - bývalého lesnického a dřevařského byznysu Jana Mičánka. Jeho společnost Less a dceřiné firmy se ocitly v úpadku na podzim 2012. Prvním důvodem byly spory s Lesy ČR, další příčinou byla právě drahá výstavba čáslavské pily, nejmodernější v Česku, která vyšla na dvě miliardy korun.

Už téměř dva roky se snaží věřitelé i insolvenční správkyně Monika Cihelková tři pily a jeden závod na výrobu hranolů prodat. Loni v létě to vypadalo, že Timber koupí Agrofert Andreje Babiše, ten však nabídku nepodal.
Další pokus o prodej podnikateli Otakaru Moťkovi zase zamítl soud. Třetí pokus zorganizoval jeden ze zajištěných věřitelů, který Mičánkovi napůjčoval nejvíc - banka Citibank. Ta je v syndikátu spolu s Českou spořitelnou a UniCredit Bank. Společně mají pohledávky za pilami Timber za více než 700 milionů korun.
A právě tento třetí pokus se zdál být úspěšným - v září letošního roku dorazilo čtrnáct nabídek, v druhém kole osm, z nichž vyšel vítězně brněnský investor Igor Fait s částkou 582 milionů korun. Ačkoliv věřitelé dali pokyn insolvenční správkyni k prodeji Timberu Faitovi 16. října, dosud se tak nestalo.

Zástupci věřitelů ani kupujícího se k situaci nechtějí veřejně vyjadřovat, mnohé ale lze vyčíst z jednotlivých dokumentů a zápisů v insolvenčním rejstříku. Tam postup insolvenční správkyně napadají jako bezdůvodné zdržování, které může ohrozit prodej a tím poškodit všechny strany.

Kdo dá víc


Cihelková dle svých slov neakceptovala Faitovu nabídku, protože chce vyloučit pochybnosti kolem prodeje. Konkrétně jí vadí, že nebyla při prvním otevírání obálek s nabídkami.
"Já nesu riziko za prodej majetku v insolvenčním řízení, proto potřebuji mít stoprocentní kontrolu nad průběhem prodeje," řekla Hospodářským novinám Cihelková s tím, že se chce vyvarovat budoucím námitkám.
"Nelze čekat, že budu slepě plnit pokyny zajištěných věřitelů," uvedla Cihelková, podle které jako insolvenční správkyně má povinnost prověřovat pokyny věřitelů.

A tak provedla nestandardní krok, pro který podle věřitelů nemá oporu v zákoně - vzala vítěznou Faitovu nabídku a zveřejnila ji s tím, jestli někdo nedá lepší nabídku. Tento krok pobouřil věřitele natolik, že podle informací HN největší věřitelé dokonce zvažují podat k pražskému krajskému státnímu zastupitelství žádost o přezkoumání postupu insolvenční správkyně.
Chtějí, aby přezkoumal, proč Cihelková odkládá souhlas s Faitovou nabídkou, když je dvakrát vyšší než nabídka před rokem a je vyšší i než hodnota, kterou Timber má podle znaleckého posudku. A že s každým dnem společnosti v insolvenci a nejistotě se její hospodaření a provoz zhoršuje a tím její hodnota klesá.

Ještě dva týdny


Zájemce, který by dal na výzvu insolvenční správkyně výhodnější nabídku než Fait, se nakonec nenašel. Přesto to však ještě neznamená souhlas správkyně s prodejem. Cihelková totiž bude ještě po soudu chtít, aby jí potvrdil, že prodej celé společnosti Faitovi je výhodnější než ji prodat po částech.
Ačkoliv Fajt před měsícem složil zálohu, stále nemá společnost ve svých rukou. Přitom jeho nabídka je platná ještě dva týdny. Na konci listopadu se proto na klíčové schůzce sejdou věřitelé i insolvenční správkyně, aby rozhodli o osudu Timberu a zda jeho vlastníkem bude Igor Fait.


Pád Mičánkova lesnického holdingu


Jan Mičánek ještě před několika lety patřil mezi největší podnikatele v lesnictví a dřevařství, jeho holding Less měl ročně tržby ve výši 8,5 miliardy korun. Jenže před dvěma lety se ocitl v úpadku - jednak kvůli sporům o cenu dřeva s Lesy ČR a také kvůli vysokým úvěrům na největší investici tuzemské dřevařské firmy v polistopadovém Česku - pilu v Čáslavi, která vyšla na dvě miliardy korun.


Příspěvky autora iHNed.cz
 • Fait začíná investovat do dřevařství. Získal nejmodernější pilu v Česku

  Po více než měsíčních průtazích se brněnský investor Igor Fait dočkal a za 582 milionů korun získal společnost Less & Timber. Úlovkem v insolvenčních vodách se miliardář, který dosud investoval hlavně ve strojírenství a textilním průmyslu, pouští do úplně nového odvětví - dřevařství. To má v jeho společnosti JET Investment hrát jednu z hlavních rolí.
 • Miliardář Igor Fait si na obří pilu ještě počká

  Prodej pil na zpracování dřeva Less & Timber za více než půl miliardy korun miliardáři Igoru Faitovi se protahuje. Insolvenční správkyně mu totiž stále neprodala společnost ze zkrachovalého lesnického impéria Jana Mičánka. A to i přesto, že jí k tomu věřitelé dali pokyn už před více než měsícem.
 • Lesy ČR do konce září zvedly zisk o 21 procent

  Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil hrubý zisk o 21 procent na dosud nejvyšších 5,23 miliardy korun.
 • Peníze z Budvaru a Lesů neprojídat

  Vláda už podruhé přelévá miliardy ze státních podniků do rozpočtu. Nic proti. Ale není správné je okamžitě protočit ve výdajích rozpočtu.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.