Výsledky Lesů ČR: dřevozpracovatelé v likvidaci a kynoucí chobotnice. Půl milionu je málo. Až 831 tis. Kč bez DPH denně platily LČR externím právníků

Lukavec, 10. října 2013 - Loni odvysílala Česká televize report „Lesy platily právníkům i půl milionu za den“ (příloha 1), který vyvolal ostré reakce u veřejnosti i u České advokátní komory (příloha 2). Tehdy vládní Věci veřejné kvůli Lesům ČR vyzvaly koaliční partnery ke zvláštnímu jednání K9. Koalice vzápětí padla. Výdaje ostře kritizoval i NKÚ. Na jeho představitele podali právníci Lesů ČR trestní oznámení.
Veřejnosti Lesy ČR odmítly sdělit, za co advokátům platí (příloha 3).
Drahé právní služby zdůvodňovali pouze „náročností právních případů“ či sporem s firmou CE Wood, personálně propojenou s Agrokombinátem Slušovice před rokem 1989. Její zahraniční vlastník žaloval ČR o miliardy. Ve skutečnosti však ČR v arbitráži zastupovaly jiné právní kanceláře, najaté ministerstvem financí. Podezření z pouhého předávání podkladů z Lesů ČR právníkům MF a jejich archivace, tedy z úhrad prakticky fiktivního plnění, tak nadále nelze vyloučit.
I proto exposlankyně Kateřina Klasnová předala před dvěma měsíci ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi přehled o výdajích Lesů ČR na externí právníky (příloha 4) a požádala ho o řešení situace v Lesích ČR. Dnes se však jeví, že ani ministr Toman nevybočuje z linie svých předchůdců, protože dosud náklady detailně neprověřil, nevysvětlil je veřejnosti a nechává Lesy ČR nadále plýtvat veřejnými prostředky na předražené služby.

Z podkladů Klasnové vyplývá, že rekordně platily Lesy ČR externím právníkům ve II.Q.2011 – 831 tis. Kč bez DPH každý kalendářní pracovní den. Také v letošním prvním kvartálu vyplácely závratné sumy - 629 tis. Kč bez DPH každý pracovní den, z toho jen advokátní kanceláři Toman & Devátý (v kauze Nagyová zastupuje exnáměstka MZe Bočka, spoluvlastní ji listopadový aktivista Stanislav Devátý, bývalý zaměstnanec Agrokombinátu Slušovice) ca 531 tis. Kč.

„Obávám se, že tolik nestojí ani denní provoz ÚOOZ či BIS, které po listopadu pan Devátý šéfoval. V situaci evropské recese, kdy české dřevozpracující firmy následkem zpackané Dřevěné knihy od roku 2011 bojují s předraženou kulatinou a jejím nedostatkem, kdy jsou nuceny propouštět, drsně minimalizovat náklady a investice, kdy se potácí ve ztrátách nebo již zkrachovaly, kdy ministr Žák kritizuje sazby 3500 Kč/hod u jiných státních firem a dělá v nich personální čistky, jsou náklady Lesů ČR na externí právníky světovým unikátem a výsměchem občanům ČR. Odhadujeme, že ani všechny dřevozpracující firmy v ČR dohromady nemají náklady na právníky tak vysoké, jako mají samotné Lesy ČR. A to využíváme i právníky zahraniční.“ konstatuje prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) Zdeněk Valný.

V roce 2010 činily celkové tržby 15 členů AČMD 3,5 miliardy Kč, po započtení tržeb všech dceřiných firem pak asi 4,5 mld. Kč. Firmy dodávaly své výrobky do více než 20 zemí, z nichž každá disponuje právními specifiky, či realizovaly právně náročné akvizice. Žádná z firem, na rozdíl od Lesů ČR, nemá vlastní právní oddělení. Výdaje členů AČMD na externí právníky tak za rok 2010 dosáhly asi 3 milionů Kč a v následujícím roce se snižovaly.
V totožném roce 2010 dosáhly tržby Lesů ČR 9,8 mld. Kč (tj. asi 2 krát více) a výdaje na externí právní služby 136 mil. Kč, tj. asi 20 až 25 krát více než u firem z AČMD. V následujícím roce rostly na 198 milionů Kč. Další desítky milionů ročně vydaly Lesy ČR na právníky v přímém pracovním poměru. Vztaženo k tržbám tak byly výdaje Lesů ČR na právníky v roce 2010 asi 30 krát a 2011 dokonce 40 krát vyšší než výdaje podnikatelů sdružených v AČMD. Lesy tak pouze za roky 2010 až 13 vydají jen za právníky reálně až 750 mil. Kč.

„Být ministrem, šéfem LČR či předsedou dozorčí rady Lesů ČR, měl bych vážnou obavu, že budu dřív nebo později obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku a dalších činů. Nebo přinejmenším výčitky svědomí. Oni ale v klidu realizují či tolerují realizaci dalšího tunelu za 170 milionů na další dva roky a usmívají se na nás například z Otázek Václava Moravce, kde proti sobě ve věci Lesů ČR nemají prakticky žádné oponenty. Chobotnice tak dál tloustnou, veřejnost zůstává ovcí vedenou za nos, stát chudne, malé a střední podnikání v oboru je systematicky ničeno, venkov přichází o práci a pan ministr Toman na nás kouká z billboardu SPOZ, která hlásá „Řekněte NE zlodějům!“. I jemu říkáme NE.“ uzavírá prezident AČMD Zdeněk Valný.


Přílohy

1.Odkaz na report ČT z 1.4.2012: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/170514-lesy-cr-platily-pravnikum-i-pul-milionu-za-den
2.Odkaz na reakci České advokátní komory: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2778
3.http://zpravy.ihned.cz/c1-47274360-statni-lesy-plati-pravnikum-miliony-nikdo-ale-nesmi-vedet-za-co
4.Přehled o skutečném plnění Rámcové smlouvy na právní služby u Lesů ČR, předaný Kateřinou Klasnovou ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi 6.8.2013 na jednání s VV – viz. příloha pdf.*

Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů © :: 10.10.2013Příspěvky autora Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
 • Výsledky Lesů ČR: dřevozpracovatelé v likvidaci a kynoucí chobotnice. Půl milionu je málo. Až 831 tis. Kč bez DPH denně platily LČR externím právníků

  Lukavec, 10. října 2013 - Loni odvysílala Česká televize report „Lesy platily právníkům i půl milionu za den“ (příloha 1), který vyvolal ostré reakce u veřejnosti i u České advokátní komory (příloha 2). Tehdy vládní Věci veřejné kvůli Lesům ČR vyzvaly koaliční partnery ke zvláštnímu jednání K9. Koalice vzápětí padla. Výdaje ostře kritizoval i NKÚ. Na jeho představitele podali právníci Lesů ČR trestní oznámení.
 • TISKOVÁ ZPRÁVA k novým informacím z Lesů ČR ke kauze insolvence jejich partnera LESS

  Lukavec, 29. listopadu 2012 - AČMD reaguje na včerejší tiskovou zprávu Lesů ČR (viz. příloha) a potřetí vyzývá LČR, ministra Bendla a předsedu DR LČR Zámečníka, aby zveřejnili stav pohledávek LČR za holdingem LESS po lhůtě a ve lhůtě splatnosti ke 2.10.2012, tj. ke dni před čerpáním tzv. bankovních garancí, a stav k 12.10.2012, tj. ke dni vypovězení smluv s Less & Forest, a aby vyvrátili možnost, že bylo s pohledávkami za LESS manipulováno například částečným prodejem, převodem do jiné formy (např. půjčky, podmíněné pohledávky apod.), převodem na jiný subjekt, či jinak.
 • AČMD opakovaně vyzývá ke zveřejnění pohledávek Lesů ČR za LESS, poukazuje na hrozící újmy na majetku státu a na nečinnost MZe

  AČMD opakovaně (viz. TZ z 15.10.2012) veřejně vyzývá vedení Lesů České republiky, ministra zemědělství Petra Bendla a předsedu dozorčí rady Lesů ČR Miroslava Zámečníka, aby zveřejnili skutečný stav pohledávek Lesů ČR za krachujícím holdingem LESS, zejména pak za společností Less & Forest, tzn. stav pohledávek po lhůtě a ve lhůtě splatnosti ke 2.10.2012, tj. ke dni před čerpáním tzv. bankovních garancí, a stav ke 12.10.2012,
 • TISKOVÁ ZPRÁVA k insolvenci největšího partnera Lesů ČR - společnosti LESS & Forest a LESS a.s.

  Lukavec, 1. října 2012 - Oprávněnost obav AČMD z naplnění rizika tunelu na stát a další věřitele přes systém krachů smluvních partnerů Lesů ČR se potvrzují. Na tyto obavy přitom AČMD upozornila ministra zemědělství Petra Bendla na osobním jednání dne 19. října 2011 – viz. TZ z 24.10 a 27.10.2011. Ministr přesto nepodnikl žádné kroky, které by zabránily podpisu kupních smluv na dříví na roky 2012+ mezi Lesy ČR a LESS & Forest.
 • TISKOVÁ ZPRÁVA k neseriózním obviněním Lesů ČR

  Lukavec, 27. říjen 2011 - AČMD se ohrazuje vůči nepravdivým tvrzením a obviněním státního podniku Lesy ČR, obsaženým v TZ ze dne 26.10.2011 (viz příloha). AČMD dne 24.10.2011 transparentní formou informovala veřejnost a media o jednání s ministrem zemědělství Petrem Bendlem a o doporučeních, které mu ústy svého zástupce sdělila na základě oprávněných obav z negativního vývoje v lesnicko-dřevařském sektoru následkem výsledků tendrů Lesů ČR.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.