BRIKLIS Malšice slaví 20 let svého trvání

BRIKLIS patří mezi tradiční, moderní a respektované evropské výrobce briketovacích lisů. Vyrobili již 2 500 lisů, které pracují v průmyslu, zemědělství a v řemeslné výrobě. Vyváží 60 % produkce do více než 30 zemích světa. Nejvzdálenější technologie postavili v Brazílii, Indii a Mongolsku.


Myšlenka vyrábět dřevěné brikety se zrodila v hlavě Ing. Medka a Ing. Šmejkala po návštěvě Německa v roce 1988, ale chyběly peníze na koupi zařízení. Úvěr od banky by spláceli řadu let a tak zkusili vyrobit lis sami. První prototyp postavili na koleně v garáži. Ve zkouškách obstál a tak v údržbářské dílně táborského Agrostavu vedle svého zaměstnání začali na jaře roku 1990 stavět první prodejný briketovací lis. V prosinci roku 1991 založili společnost BRIKLIS, spol. s r.o. Pronajali a později zakoupili opravářskou dílnu ve Slapech a přibrali dalšího společníka Ing. Čabelku. S  pomocí bezúročné půjčky na podporu projektů rozvoje OZE vyvinuli další typy lisů. První lis na zpracování pilin byl vyroben v roce 1991, první lis na zpracování kovů v roce 1996. V roce 2005 vybudovali nákladem 35 milionů korun novou výrobní halu v Malšicích, kde nyní pracuje až 70 lidí. Na počátku roku 2010 dokončili výstavbu školícího, vývojového a zkušebního střediska, kde provádějí zkoušky lisování různých druhů odpadů, vyvíjí nové typy lisů pro různé materiály. Splnili si tak svůj sen.

Briketování truhlářských a pilařských odpadů


Dřevo zpracované do briket je ekologické palivo s výhřevností srovnatelnou s hnědým uhlím. Při optimálním spalování se vytváří pouze oxid uhličitý, který je opět spotřebován v průběhu růstu nové biomasy díky fotosyntéze. Dřevěné brikety se vyrábějí nejčastěji z truhlářských a pilařských odpadů. Důležitou podmínkou pro slisování odpadu je jeho velikost a vlhkost, která nesmí přesáhnout 15 %. Pro materiály s vyšší vlhkostí BRIKLIS nabízí briketovací linky BRISUR se sušárnou pilin. Mnoho majitelů kotlů pro spalování dřeva využívá příznivých vlastností briket jako je vysoká výhřevnost 18 MJ/kg, čistá manipulace, nízký obsah popela.

Briketování zemědělských odpadů a odpadového papíru


Zbytková biomasa a energetické rostliny zpracované do briket jsou také významnými obnovitelnými zdroji energie. Výhodou stébelnaté fytomasy je oproti dřevu její rychlá obnova. Obilná sláma, řepková sláma, seno, technické a energetické plodiny jako je šťovík, sloní tráva, technický len a konopí se prvotně upravují na drtičích, kde se rozmělní na drobnější části. Poté se při vlhkosti nepřesahující 15 % lisují do briket. Papír, který nelze recyklovat, je třeba energeticky využít. Briketování a spalování odpadového papíru je za určitých předpokladů podobné jako spalování dřeva.

Briketování měkkých objemných odpadů


Technologie briketování umožňuje zmenšit velmi objemné materiály až 50 krát. Zhutněním odpadu se sníží náklady na přepravu a náklady za uložení jinak nevyužitelného odpadu na skládkách. Jde především o materiály jako polyuretan, polystyrén, krátká přírodní textilní vlákna a prach z odsávacích systémů.

Briketování kovových odpadů


Největší výhodou technologie vysokotlakého lisování je přeměna odpadu na prodejný a lépe manipulovatelný produkt. Technologie vysokotlakého lisování umožňuje zpracování krátkých třísek z obrábění, vrtání nebo řezání oceli, litiny, hliníku, barevných kovů, drátků z pneumatik a brusných kalů. Zmenší se množství odpadu, ale zároveň se odpad přemění na nový výrobek nebo polotovar pro další zpracování či snadnější manipulaci. Při lisování je možné vytlačit a zachytit řezné kapaliny až do 5 % vlhkosti v briketách. Brikety se používají jako přímá náhrada zlomkového kovu ve slévárnách.

Pro lisování hliníkových třísek tlakem až 140 MPa jsou určeny Lisy BrikStar CM.
Lisy BrikStar METAL byly vyvinuty pro lisování kovových třísek z obrábění litiny, oceli nebo barevných kovů a brusných kalů tlakem až 400 MPa. Důležitým vybavením zvyšujícím přínos briketování je soustava záchytných van s čerpadly pro zachycování vylisovaných chladicích emulsí. Lis METAL byl v roce 2008 oceněn cenou GRAND PRIX na veletrhu FOR WASTE v Praze. Lisy pracují v automobilkách, závodech leteckého průmyslu, slévárnách, železárnách kovošrotech po celém světě.

Jednoúčelové stroje jsou konstruovány na přání zákazníků. Jedním z nich je např. lis ve firmě Geo Fischer Německo, vyrábějící 30 mm tablety se zušlechťujícími přísadami pro použití při tavbě ve slévárnách. Ve Švýcarsku v Christ + Heiri AG Salzach lisují jemné ocelové špony a brusné kaly z výroby součástek pro hodinky. V trezorech všech poboček ČNB PRAHA lisují lisy firmy BRIKLIS poškozené a vyřazené bankovky. Lisy HLS METAL 3000 zpracovávají nejen kovové třísky, ale i ocelové drátky získané z recyklace pneumatik silou 5 000 kN.


Zásada pro obchodní strategii BRIKLIS je být stále blízko zákazníka, nabízet mu produkty šité na míru a řešit jeho požadavky a problémy.
ení důležité, zda chce zákazník briketovat dřevo, slámu, papír či kovy. Firma umí lisovat většinu požadovaných odpadů. Dodávané technologie jsou původní, vyšly z jejich výzkumu, vývoje a projekce.

Jana Šmejkalová
www.briklis.cz

BRIKLIS, spol. s r.o.
Malšice 335
391 75 Malšice - CZ
mail: info@briklis.cz*
BRIKLIS, spol. s r.o. © :: 04.10.2011Příspěvky autora BRIKLIS, spol. s r.o.
 • Nabízet nové produkty bylo před dvaceti lety mnohem jednodušší než dnes, říká zakladatel firmy BRIKLIS

  Malšická firma BRIKLIS, spol. s r.o. bude tradičně na veletrhu WOOD-TEC prezentovat hydraulické briketovací lisy pro zpracování odpadů briketováním. Stroje značky BrikStar od firmy BRIKLIS na výrobu briket ze dřeva, kovu, papíru, polyuretanu a dalších materiálů v současnosti znají v mnohých zemích světa.
 • Provozujete pilu nebo komunální skládku? A víte, jak využít dřevěný odpad?

  Třídění a zpracování odpadů je nezbytné pro snížení množství odpadů ukládaných na skládkách tuhého komunálního odpadu. Vytříděné, drcené a magneticky separované odpady se recyklují do výrobků s nižšími nároky na vlastnosti nebo se využívají pro energetické účely. Jednou z možností využití vytříděného stavebního a domovního odpadu je výroba dřevěných briket pro komerční účely.
 • Nemá to kabel a přece se točí

  Olda Brousek a Zbyněk Svěrák jsou dobří přátelé. Oba jsou truhláři, kteří rozumí své práci a mají jí rádi. Jejich truhlárny jsou 30 km od sebe a tak si ani nekonkurují. Spíše si pomáhají. A také se rádi vsázejí, vždy o něco k jídlu nebo pití, aby si to pak oba užili. Olda má větší dílnu a 3 zaměstnance. Zbyněk pracuje jen se svým synem. Někdy mají práce, že nevědí kam skočit a někdy si ji šetří, protože zakázky nejsou.
 • Nejlevnější a nejvybavenější lis pro porovnání na stánku BRIKLIS P 7

  Firma BRIKLIS se pravidelně účastní veletrhu PRAGOLIGNA. Letos představíme osvědčená zařízení pro využití spalitelného odpadu včetně balení briket. Na stánku P 7 v pravém křídle můžete shlédnout nejmenší a nejlevnější briketovací lis BrikStar EK a porovnat jej s nejvybavenějším lisem BrikStar 30-12 vhodným i pod odsávání. Na tento lis bude napojen pytlovač s pohonem od posuvu briket.
 • Máte malou truhlářskou dílnu a chcete ušetřit za palivo?

  Malé, levné a spolehlivé briketovací lisy BrikStar EK20 a nový EK40 Vám pomohou.

  Přejete si vidět lis BrikStar EK v provozu? Navštivte nás na výstavě PRAGOLIGNA 2012 v Praze Holešovicích, v pravém křídle Průmyslového paláce, číslo stánku 8. Rádi Vám lis předvedeme a vše vysvětlíme. Briketování se nyní vyplatí i malým producentům suchých dřevních odpadů. Ukazuje to 50 prodaných lisů BrikStar EK20 od ledna 2012.
Mohlo by Vás zajímat
 • Setkání dealerů Wood-Mizer 2014

  Distributoři ze 41 zemí testovali poslední Wood-Mizer inovace. Během dvou týdnů na přelomu května a června hostil Wood-Mizer své mezinárodní distributory v evropském výrobním závodě v Polsku. Zastoupeno bylo čtyřicet jedna zemí napříč Evropou, Afrikou a Asií.
 • Vykracovanie materiálu efektívnejšie, produktívnejšie, lacnejšie a hlavne bezpečne!

  Spoločnosť WOOD & METALS, s.r.o. bola založená v r. 2001. Výrobný program tejto spoločnosti je zameraný na stavebné rezivo, rôzne prírezy a výrobu atypických paliet. Konateľom spoločnosti je Ing.Luboš Kvak, ktorý nám podal cennú spätnú väzbu k investícii do strojného zariadenia STÖRI MANTEL.
 • Veselé Vianoce a šťastný Nový rok praje Tekma SK, spol. s r.o.

  Spoločnosť Tekma SK, spol. s r.o., pôsobiaca na slovenskom trhu ako výhradný distribútor drevoobrábacích technológií od renomovaných firiem ako Biesse, Costa, Cefla, ďakuje všetkým svojím zákazníkom, dodávateľom a obchodným partnerom za podporu a pretrvávajúcu spoluprácu v roku 2012.
 • Smrad vanie z Národného lesníckeho centra (Redakčná poznámka)

  Minulý týždeň bola zverejnená informácia o neznámom portáli forestportal.nlcsk.org , ktorého vytvorenie si pred niekoľkými rokmi objednalo Národné lesnícke centrum (NLC) a na ktorý nám Európska únia prispela sumou 700-­tisíc EUR. Pre tých, ktorí túto správu nezachytili, je k dispozícií následovné video.
 • Víťaz veľtrhu Linumexpo 2012: 5-osé CNC obrábacie centrum HOLZ-HER

  Na tohtoročnej výstave Lignumexpo v Nitre si cenu veľtrhu v kategórii Stroje na obrábanie a tvárnenie dreva odnieslo 5-osé CNC obrábacie centrum od firmy HOLZ-HER, model Pro Master 7225. Ako jediný CNC stroj na výstave mal konfiguráciu s 5-osím elektrovretenom, ktoré bolo možné priamo sledovať priamo pri obrábaní materiálov. Návštevníci mohli vidieť obrábanie masívneho dreva a aj MDF materiálov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.