Krycí nátěry na dřevo

Moderní stavebnictví se stále více vrací k původním materiálům. Patří mezi ně hlína, sláma a samozřejmě dřevo. Pokud má dřevo dobře sloužit a k tomu i dobře vypadat, je nutné se zodpovědně postavit k jeho zpracování a ošetření. A to tak, aby si svůj vzhled udrželo po dlouhou řadu let a časem nedošlo k jeho znehodnocení.
©Remmers CZ - roubenka ošetřená produktem DF-Krycí barva©Remmers CZ - roubenka ošetřená produktem DF-Krycí barva
©Remmers CZ - část dřevěného prvku dětského hřiště ©Remmers CZ - část dřevěného prvku dětského hřiště
Pomineme-li pravidla, která je nutné dodržovat z hlediska konstrukčního řešení, jsou velice významnými faktory pro prodloužení životnosti dřeva, příprava povrchu dřeva před jeho ošetřením a následně i samotné ošetření. Povrch je nutné před aplikací krycího nátěru sjednotit a připravit. Především moderní stroje používané při zpracování dřeva zanechávají povrch v některých případech tak hladký, že následný nátěr nemá téměř šanci se na povrchu uchytit, natož do podkladu proniknout.

Některé druhy dřevin zároveň obsahují větší množství pryskyřice, která vytváří na jejich povrchu mastný film, a proto je nutné povrch dřeviny nejdříve odmastit a pak následně zdrsnit. Postupy pro primární zacházení se dřevem před užitím konkrétních produktů bývají popsané v technických listech, které však bohužel většina uživatelů nečte, což může způsobit, že výsledek nenaplní jejich očekávání. Bez přípravy povrchu nelze očekávat kvalitní a trvanlivý nátěr.

Před natíráním je důležité si stanovit, co se bude ošetřovat a jaký je očekávaný výsledek. Na základě toho pak může být zvolen odpovídající typ materiálu.

Nátěry na dřevo lze třídit na základě různých kritérií dle:
stupně množství pigmentu
krycí
lazurovací
síly nátěru
tenkovrstvé
středněvrstvé
silnovrstvé
použití
exteriérové
interiérové
základu nátěrového materiálu
na bázi vody
na bázi rozpouštědel


V produktových řadách firmy Remmers je možné vybrat ideální materiál pro jakákoliv očekávání, vždy s výborným výsledkem.

Dominantou firmy Remmers v maloobchodním a řemeslném sektoru jsou lazury, oleje a vosky. Nabídka společnosti však obsahuje i krycí nátěry, které si zaslouží neméně pozornosti. Za zmínku stojí především VENTI-LAK 3v1, AQUA VL-66/SM-VENTI-LACK 3in1 a DF – KRYCÍ BARVA.

VENTI-LAK 3v1 a AQUA VL-66/SM-VENTI-LACK 3in1 jsou produkty určené primárně na nátěry tvarově stálých dílců, jako jsou okna a dveře. Jak již název 3v1 napovídá, jedná se o ucelené nátěrové systémy v jednom produktu, což ale neznamená v jedné vrstvě nátěru (viz technické listy). Dále je důležité upozornit na slovo „nátěrové“. Portfolio Remmers nabízí mnoho dalších produktů určených pro profesionální zpracování například za pomoci vysokotlaku, robotických pracovišť, či flutovacích tunelů. Maloobchodní VENTI-LAK 3v1 je hedvábně lesklý, pigmentovaný alkydový lak na bázi rozpouštědel. Produkt lze aplikovat štětcem nebo válečkem. Povrch natřený tímto produktem je suchý proti prachu po cca 4 hodinách a je přetíratelný po cca 12 hodinách. Jeho řemeslnou alternativou je AQUA VL-66/SM-VENTI-LACK 3in1, který je hedvábně matným izolačním nátěrem na vodní bázi. Jeho aplikace je možná za pomoci štětce, válečku či stříkáním. AQUA VL-66/SM je suchý proti prachu po cca 1-2 hodinách a přetíratelný po cca 6 hodinách. Oba produkty jsou označeny jako nelepivé (dle směrnice HO.03), což je důležité pro kontakt křídla a rámu u dveří i oken.

DF – KRYCÍ BARVA (originální název Deckfarbe) je vysoce krycí elastická barva s hedvábným povrchem na vodní bázi. Tato krycí barva je dostupná v sedmnácti základních odstínech, které jsou mezi sebou volně mísitelné. Díky této vlastnosti lze dosáhnout širokého spektra dalších speciálních odstínů. Široké spektrum barev, ale i široké spektrum využití – DF lze použít i na jiné podklady, nejen na dřevěné. DF – KRYCÍ BARVA je sice použitelná samostatně, v případě světlých odstínů je doporučeno ji kombinovat s produktem SPECIÁLNÍ IZOLAČNÍ ZÁKLAD. Jde o systémový materiál na vodní bázi, který zabraňuje pronikání tříslovin ze dřeva do nátěru, což může především u světlých barev způsobit změnu finálního odstínu.

VENTI-LAK 3v1, AQUA VL-66/SM-VENTI-LACK 3in1 i DF – KRYCÍ BARVA byly testovány dle EN 71-3 a jsou certifikované jako bezpečné pro použití na dětské hračky a jsou vhodné do interiéru i exteriéru.

Pro více informací navštivte www.remmers.cz.

Remmers s.r.o.
Email: mail@remmers.cz
Tel: +420 323 604 877


Příspěvky autora Remmers s.r.o.
 • Přirozené a v souladu s přírodou - nekonečné množství řešení pro všechny

  V dnešní zrychlené době potřebuje každý z nás prostor pro klid, relaxaci a regeneraci. A to především po náročném dni v zaměstnání. Okenní prvky a zimní zahrady dnes neoddělitelně patří do domácích prostor určených pro oddych.
 • Ošetření venkovních teras – víte čím a jak?

  V posledních letech se stalo moderní záležitostí budování teras. Nejen kolem rodinných domů, ale velice často i v komerčních objektech. Spektrum zde použitých materiálů je široké, my se nyní budeme věnovat především terasám dřevěným. Dřevo používané na terasy je buď exotické (teak, bangkirai, douglaska, massaranduba atd.) nebo evropské (modřín, smrk, borovice, dub, akát).
 • Život plný barev

  50 odstínů šedi, nebo dáváte raději přednost bílé, pastelovým tónům či pestrým barvám? Barevnosti se meze nekladou.
 • Krycí nátěry na dřevo

  Moderní stavebnictví se stále více vrací k původním materiálům. Patří mezi ně hlína, sláma a samozřejmě dřevo. Pokud má dřevo dobře sloužit a k tomu i dobře vypadat, je nutné se zodpovědně postavit k jeho zpracování a ošetření. A to tak, aby si svůj vzhled udrželo po dlouhou řadu let a časem nedošlo k jeho znehodnocení.
 • Ochrana dřeva v interiéru na bázi obnovitelných surovin

  Dřevo je v posledních letech nedílným designovým prvkem našich interiérů. Jeho využití je na vzestupu a setkává se s popularitou ve stavebnictví i v nábytkářství. Dřevěné prvky navozují příjemnou atmosféru, útulnost a pohodlí.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.