Fait začíná investovat do dřevařství. Získal nejmodernější pilu v Česku

Po více než měsíčních průtazích se brněnský investor Igor Fait dočkal a za 582 milionů korun získal společnost Less & Timber. Úlovkem v insolvenčních vodách se miliardář, který dosud investoval hlavně ve strojírenství a textilním průmyslu, pouští do úplně nového odvětví - dřevařství. To má v jeho společnosti JET Investment hrát jednu z hlavních rolí.
Nákup tří pil a továrny ze zkrachovalého lesnického a dřevařského holdingu Jana Mičánka, jednoho z největších byznysových pádů posledních let, komplikovaly vzájemné spory mezi insolvenční správkyní a hlavními věřiteli. Výsledkem bylo, že ačkoliv Fait soutěž vyhrál v polovině října s nejvyšší nabídkou, správkyně přistoupila k podpisu smlouvy až v pátek, o víc než měsíc později.

"Jsme rádi, že tyto záležitosti a s tím spojenou nejistotu máme konečně za sebou," řekl Oldřich Šoba, manažer Jet Investment, který má vstup do dřevařství na starosti.

Investici do Timberu bere Fait jako strategickou, na níž postaví působení v dřevařství. Není divu - tím nejcennějším, co Timber má, je totiž pila v Čáslavi. Ta Mičánka před několika lety vyšla na dvě miliardy korun a jedná se nejen o největší českou investici do dřevařství v polistopadové éře, ale také o nejmodernější pilu v zemi, v níž řezání dřeva vypočítávají a řídí počítače. Žádná taková pila na řezání velkých kmenů v Česku není, což je jeden z důvodů, proč do ní Fait investoval.

"Je to velmi zajímavý podnik, který lze dále rozšiřovat. Moc se nám líbí jejich výrobní program i technologie," uvedl Šoba s tím, že ačkoliv Timber byl dva roky v insolvenci, jeho kondice je dobrá. "Pád si Timber nezapříčinil sám, ale stáhly jej dolů problémy celé Mičánkovy skupiny Less, kdy si společnosti mezi sebou navzájem ručily úvěry," vysvětlil manažer. Důkazem je i to, že ačkoliv je společnost Timber dva roky v insolvenci, dosahuje kladného zisku EBITDA.

Navýšit výrobu a nakupovat



Obvykle je u firem kupovaných v insolvenčním řízení zapotřebí velká restrukturalizace - propouštění, zastavení části výroby i výměna managementu. "To ale není případ Timberu, jeho kondice je dobrá. Hlavní je nyní uklidnit zaměstnance a obchodní partnery a pak se pustit do expanze podniku," vysvětlil Šoba s tím, že Jet má plán držet Timber minimálně deset let.

Už příští rok chtějí v Čáslavi výrazně navýšit množství zpracovaného dřeva a najet na nepřetržitý čtyřsměnný provoz. Zároveň bude Jet řešit, co s dalšími dvěma pilami Timberu. "Bohdaneč je v současnosti pronajatý, ale můžeme se do něj kdykoliv v relativně krátké době vrátit. Pila v Dlouhé Vsi u Sušic je taky zajímavá, i když je ze tří pil Timberu nejmenší. Má dobrou technologii, navíc je v blízkosti Šumavy a má tedy blízko k surovině," uvedl Šoba.

Jet se zároveň poohlíží po dalších firmách, které by koupil. "Předpokládáme, že Less & Timber není naší poslední investicí v oboru. Vidíme totiž možnost velkého růstu právě prostřednictvím navazujících investic," sdělil Oldřich Šoba.

Logický by byl nákup nábytkářské firmy, protože jedním z produktů z Čáslavi je to nejhodnotnější z pořezávaného kmene - truhlářské dřevo.

Ve hře je i rozšíření výroby lepeného hranolu, který se používá například na výrobu oken či dveří. Část zpracovaného dřeva se nyní vozí z Čáslavi do Klášterce nad Orlicí, kde má Timber továrnu na lepený hranol, který se používá na výrobu oken či dveří.

Možné je, že s rostoucím objemem výroby Fait postaví továrnu na lepené hranoly i v areálu čáslavské pily, kde je v současnosti nevyužitý prostor k rozšíření. V areálu se nachází také elektrárna na lesní biomasu, kterou Fait spolu s Timberem koupil a ve které končí piliny a kůra z pily. Ani ta podle Šoby není naplno využitá.

Odvětví v problémech



České lesnictví a dřevařství si prochází těžkým obdobím, za posledních deset let v oboru zmizelo deset tisíc pracovních míst.

Podle firem z odvětví je hlavní příčinou problémů způsob, jakým se v Česku tvoří cena dřeva, a vliv státních Lesů ČR, které obhospodařují 60 procent lesů, na její výpočet. To mimochodem Jan Mičánek označuje i za hlavní důvod pádu skupiny Less. Podle něj Lesy ČR vyšroubovaly cenu za dřevo nad úroveň cen v Německu a Rakousku.

Navíc drtivá většina vytěženého českého dřeva míří ke zpracování právě do Německa nebo Rakouska.


Příspěvky autora iHNed.cz
  • Fait začíná investovat do dřevařství. Získal nejmodernější pilu v Česku

    Po více než měsíčních průtazích se brněnský investor Igor Fait dočkal a za 582 milionů korun získal společnost Less & Timber. Úlovkem v insolvenčních vodách se miliardář, který dosud investoval hlavně ve strojírenství a textilním průmyslu, pouští do úplně nového odvětví - dřevařství. To má v jeho společnosti JET Investment hrát jednu z hlavních rolí.
  • Miliardář Igor Fait si na obří pilu ještě počká

    Prodej pil na zpracování dřeva Less & Timber za více než půl miliardy korun miliardáři Igoru Faitovi se protahuje. Insolvenční správkyně mu totiž stále neprodala společnost ze zkrachovalého lesnického impéria Jana Mičánka. A to i přesto, že jí k tomu věřitelé dali pokyn už před více než měsícem.
  • Lesy ČR do konce září zvedly zisk o 21 procent

    Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil hrubý zisk o 21 procent na dosud nejvyšších 5,23 miliardy korun.
  • Peníze z Budvaru a Lesů neprojídat

    Vláda už podruhé přelévá miliardy ze státních podniků do rozpočtu. Nic proti. Ale není správné je okamžitě protočit ve výdajích rozpočtu.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.