Nemá to kabel a přece se točí

Olda Brousek a Zbyněk Svěrák jsou dobří přátelé. Oba jsou truhláři, kteří rozumí své práci a mají jí rádi. Jejich truhlárny jsou 30 km od sebe a tak si ani nekonkurují. Spíše si pomáhají. A také se rádi vsázejí, vždy o něco k jídlu nebo pití, aby si to pak oba užili. Olda má větší dílnu a 3 zaměstnance. Zbyněk pracuje jen se svým synem. Někdy mají práce, že nevědí kam skočit a někdy si ji šetří, protože zakázky nejsou.
Pytlovač s lisem na briketyPytlovač s lisem na brikety
Olda se rozhodl využívat truhlářský odpad ze své dílny. Bude mít i vytížení pro zaměstnance, když bude práce méně. Koupil kotel na dřevo, ve kterém se spalují i brikety. Již dva měsíce provozuje briketovací lis BrikStar 30-12, který zpracovává 1 až 3 m3 truhlářského odpadu za směnu a vyrobí kolem 30 kg briket za hodinu. A protože nemá centrální odsávání, zaměstnanci sypou piliny z mobilních odsavačů ručně do násypky lisu. Lis si nechal uzavřít víkem s poklopem, aby omezil prašnost v dílně. Aby mu lis neběžel naprázdno, nechal si nainstalovat majáček, který signalizuje zastavení lisu, aby zaměstnanci věděli, že mohou sypat další pytel. Zaměstnanci musí nosit kvůli hluku ostatních strojů v dílně povinně sluchátka. Neslyší, když se lis zastaví.
Olda chtěl koupit nějakou levnou baličku briket. A tak seděl u počítače a hledal, co je na trhu nového. Narazil na video pytlovače na YouTube a hned volal Zbyňkovi.
„Čau Zbyňku, jsi někde u počítače? Potřeboval bych znát tvůj názor. Zadej si do GOOGLE heslo pytlovač YouTube. Mně se zobrazily tři obrázky. Najdi si BRIKLIS – briketovací lis s pytlovačem – YouTube. Je tam video, kde je lis a vedle stojí pytlovač,“ telefonuje Olda Zbyňkovi Svěrákovi. „Je to docela legrace, když se na to díváš. Máš to?“
„Ty mi dáváš, Oldo, to nejde tak rychle. Počkej, už to spouštím a už, ale ještě ne, a už jsem tam. No to je opravdu dobré. Pytle stojí na zemi a nad nimi se otáčí nějaký žlab a hele, briketa. Skočila do pytle a zase se to pootočilo“, komentuje Zbyněk. „Ale jak? Vidíš tam nějaký kabel?“
„Nevidím Zbyňku. Jak se to může otáčet? Otáčí se jen ten malý žlab. Je to bezpečnější než kdyby se otáčely všechny pytle. A také to musí mít malou spotřebu energie, žlab vypadá lehký. To je fakt sranda. Ono se to otočí a zároveň vypadne briketa“, směje se Olda.
„Možná, že to nemá přívod proudu, že to otáčí něco jiného. Možná ty brikety, jak lezou ven. Je to přimontované k briketovodu lisu“, odhaduje Zbyněk. „Je to lehká konstrukce, to by nemuselo být tak drahé. A jestli to opravdu nepotřebuje proud, pak by to mohlo být i ekonomické. Mně se to líbí, záleží na ceně.“
„Zbyňku, to není možné. Jak by to brikety otáčely? Musí tam být někde kabel. Zeptám se na cenu, a když to bude do 20 000 korun, koupím si to. A vsadím se s tebou o lahev dobré slivovice, že to má kabel, co ty na to?“
„Platí, už se na ni těším. To abys sehnal nějakou fakt dobrou, uleželou. Až ji dopijeme, třeba tam ten kabel i uvidíme“, vtipkuje Zbyněk.
Po měsíci volá Olda Zbyňkovi. „Už mám pytlovač doma. Přijeď se na tu legraci podívat. A mám také připravenou dobrou slivovici. Zase jsem prohrál. Nemá to kabel a přece se točí.“

Jana Šmejkalová
BRIKLIS, spol. s r.o.
391 75, Malšice 335
email: info@briklis.cz
IČO: 43833497
DIČ: CZ43833497


Příspěvky autora BRIKLIS, spol. s r.o.
  • Nabízet nové produkty bylo před dvaceti lety mnohem jednodušší než dnes, říká zakladatel firmy BRIKLIS

    Malšická firma BRIKLIS, spol. s r.o. bude tradičně na veletrhu WOOD-TEC prezentovat hydraulické briketovací lisy pro zpracování odpadů briketováním. Stroje značky BrikStar od firmy BRIKLIS na výrobu briket ze dřeva, kovu, papíru, polyuretanu a dalších materiálů v současnosti znají v mnohých zemích světa.
  • Provozujete pilu nebo komunální skládku? A víte, jak využít dřevěný odpad?

    Třídění a zpracování odpadů je nezbytné pro snížení množství odpadů ukládaných na skládkách tuhého komunálního odpadu. Vytříděné, drcené a magneticky separované odpady se recyklují do výrobků s nižšími nároky na vlastnosti nebo se využívají pro energetické účely. Jednou z možností využití vytříděného stavebního a domovního odpadu je výroba dřevěných briket pro komerční účely.
  • Nemá to kabel a přece se točí

    Olda Brousek a Zbyněk Svěrák jsou dobří přátelé. Oba jsou truhláři, kteří rozumí své práci a mají jí rádi. Jejich truhlárny jsou 30 km od sebe a tak si ani nekonkurují. Spíše si pomáhají. A také se rádi vsázejí, vždy o něco k jídlu nebo pití, aby si to pak oba užili. Olda má větší dílnu a 3 zaměstnance. Zbyněk pracuje jen se svým synem. Někdy mají práce, že nevědí kam skočit a někdy si ji šetří, protože zakázky nejsou.
  • Nejlevnější a nejvybavenější lis pro porovnání na stánku BRIKLIS P 7

    Firma BRIKLIS se pravidelně účastní veletrhu PRAGOLIGNA. Letos představíme osvědčená zařízení pro využití spalitelného odpadu včetně balení briket. Na stánku P 7 v pravém křídle můžete shlédnout nejmenší a nejlevnější briketovací lis BrikStar EK a porovnat jej s nejvybavenějším lisem BrikStar 30-12 vhodným i pod odsávání. Na tento lis bude napojen pytlovač s pohonem od posuvu briket.
Mohlo by Vás zajímat
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.